Back to products
Sanctuary Upholstered Arm Chair
Call for Price
Sanctuary Rectangle Dining Table with 2-20in Leaves
Rectangular extendable dining table with scrolled inlays, a mirrored apron, and an Epoque finish on oak veneers. Seats 10 and extends to 128 in with two leaves.
"*" indicates required fields
SKU:
5603-75200-LTBR
Category: Dining Tables
Tags: Brown, Dining Tables, Hooker Furnishings, Light Wood
Description
Make every dining gathering a luxe experience with this opulent dining table featuring exquisite scrolled inlays on the top and a mirrored apron. Finished in Epoque, a greige with shimmer on Oak veneers with mirrored accents. Seats 10 guests and extends to 128 inches with both leaves in place.
Product Details
| Primary Materials | Oak Veneers, Resin and Mirror |
|---|---|
| Two leaves extend table to 128-inches longWill seat ten guests with both leaves in place and six guests without leavesMirrored accentsFinish: Epoque: Greige with shimmer on oak veneersDistressed Finished: Light rasping | Yes |
| Finish | Epoque: Greige with shimmer on oak veneers |
| Country Of Manufacturer | CHN |
| Number Of Leaves | 2 |
| Leaf Width | 20 |
| Assembly Required | Yes |
| Assembly Type | Full |
Additional information
| Weight | 467 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 46 × 88 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bedroom Sanctuary 5/0 Upholstered Footboard
| Weight | 52.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 71.5 × 27.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |
Bedroom Sanctuary 5/0 Upholstered Headboard
| Weight | 123.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.5 × 65 × 76.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |
Bedroom Sanctuary Armoire Base – Visage
Bedroom Sanctuary Armoire Top – Visage
Bedroom Sanctuary California King Rails
| Weight | 46.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.75 × 87.75 × 7.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |
Bedroom Sanctuary King and California King Upholstered Footboard
| Weight | 85.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.25 × 87.5 × 29.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |
Bedroom Sanctuary King and California King Upholstered Headboard
| Weight | 147.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 80.5 × 82.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |
Bedroom Sanctuary King Rails
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 83.75 × 7.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | White |
| Detail Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Collection | Sanctuary |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.