Balintmore Accent Chair
| Weight | 63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.75 × 36.5 × 29.25 in |
| Color | Black/Gray, Cement |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Series Features | Accent chair with lumbar pillow. Upholstered in cement textured polyester fabric. Tight back and seat cushion. Solid wood frame in dark brown finish. Antique brass finished metal brackets. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bayflynn Home Office Desk
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.25 × 51 × 4.5 in |
| Color | Black/Gray, White, White/Black |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Urban farmhouse design. Made with engineered wood with decorative wood grain laminate in a whitewashed color tone. H288-10 features cross-buck rails, metal accents and stretcher that are finished in a contrasting gun metal color; center drawer with metal ball bearing side glides. H288-17 bookcase features four staggered tiers. H288-14 desk with hutch offers extra space to work, create or play. H288-60 wide bookshelf is 16” deep making it an ideal multi-purpose piece. H288-44 has eight adjustable height options and two side shelves. H288-27 features a saw horse design with two lower shelves. H288-70 tall bookcase has five sturdy shelves supported with metal frames. |
| Brand | Ashley Furniture |
Thadamere 54″ Home Office Desk
| Weight | 91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.25 × 57.5 × 9 in |
| Color | White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Series Features | Mid-Century designed home office desk. Engineered wood top with replicated wood grain. Solid wood legs and stretchers. Three drawers offer ample storage with stylish round metal knobs. Comes in brown wood tone (H060-27) or white (H060-127). |
| Brand | Ashley Furniture |
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.75 × 32 × 30.25 in |
| Color | Brown/Beige, Chocolate |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
Havalance Home Office Desk Chair
| Weight | 44 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.33 × 26.63 × 27.13 in |
| Color | Brown/Beige, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Casual farmhouse design. Made with Pine solids and veneer with engineered wood substrate. Two-tone finish scheme with distressed weathered gray top on a vintage white base. The lift-top desk features storage drawers on the left and right side with a small concealed storage tray under the lift-top for seldom used items. Located conveniently in the top is a 110V power supply with 2 USB charging ports for easily charging your devices while you work. |
| Brand | Ashley Furniture |
Almanza Sofa
| Weight | 152 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 92 × 41 in |
| Brand | Ashley Furniture |
| Color | Brown/Beige, Wheat |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
Man Fort Recliner
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 33 × 34 in |
| Color | Brown/Beige, Dusk |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Kanwyn Sofa Table
| Weight | 68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 52.75 × 12.5 in |
| Color | White, Whitewash |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Made with veneers and select hardwood solids in a distressed whitewashed finish. Simple Farmhouse design with a lower shelf on all tables. Large scale cocktail ottoman features a cushioned top with button tufted light brown faux leather cover and nail head trim. Drawer storage in end table features a round metal knob with a dark gray pewter color. |
| Brand | Ashley Furniture |








