
Stoneland Recliner
$1,169.99

Lorreze Power Lift Recliner
$1,800.00 Original price was: $1,800.00.$1,258.00Current price is: $1,258.00.
Man Fort Recliner
"*" indicates required fields
SKU:
4660425
Category: Outlet Recliners
Description
Roll out a cool look for your man cave or femme den with this indulgent recliner. Waterfall cushioning on the high back is paired with a double-roll footrest for a high-style aesthetic that cradles you in comfort from head to toe. Tweed-weave neutral upholstery is decadently soft and loaded with texture.
Additional information
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 33 × 34 in |
| Color | Brown/Beige, Dusk |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Ernestine Power Lift Recliner
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.75 × 38.25 × 26 in |
| Color | Black/Gray, Slate |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Nerviano Recliner
| Weight | 90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 32 × 30.25 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
Woodsway Swivel Glider Recliner
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 39 × 27 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Falkirk Recliner
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 40 × 33 in |
| Color | Black/Gray, Steel |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Keskin Oversized Swivel Accent Chair
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 58 × 39 in |
| Color | Brown/Beige, Sand |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Medium |
| Brand | Ashley Furniture |
Holcroft Recliner
| Weight | 96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 41.75 × 25.75 in |
| Color | Black/Gray, Quarry |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Stoneland Recliner
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 44 × 33 in |
| Color | Brown/Beige, Fossil |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Next-Gen DuraPella Power Recliner
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.25 × 34.5 × 29 in |
| Color | Black/Gray, Slate |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |










