
Woodsway Swivel Glider Recliner
$796.00 Original price was: $796.00.$548.00Current price is: $548.00.

Man Fort Recliner
$840.00 Original price was: $840.00.$468.99Current price is: $468.99.
Stoneland Recliner
"*" indicates required fields
SKU:
3990525
Category: Outlet Recliners
Description
For those that love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, this rocker recliner delivers both with ease. Its high-performance padded faux leather is remarkably durable and easy to clean, just the thing for family spaces. Channel-stitched back cushions provide indulgent lumbar support for maximum comfort—not to mention fashion-forward flair.
Additional information
| Weight | 119 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 44 × 33 in |
| Color | Brown/Beige, Fossil |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Delafield Power Recliner
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 37.75 × 26 in |
| Color | Black/Gray, Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Kincord Recliner
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34 × 34 in |
| Color | Black/Gray, Midnight |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Boxberg Recliner
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 40 × 34 in |
| Color | Bark, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Woodsway Swivel Glider Recliner
| Weight | 109 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29.75 × 38.5 × 25.5 in |
| Color | Brown, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Man Fort Recliner
| Weight | 93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 33 × 34 in |
| Color | Brown/Beige, Dusk |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Grixdale Recliner
| Weight | 122 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.5 × 37.25 × 29.5 in |
| Color | Brown, Brown/Beige |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Renbuen Recliner
| Weight | 131.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 43 × 34 in |
| Color | Black/Gray, Smoke |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Leather Match |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Screen Time Power Recliner
| Weight | 122 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 35.38 × 34 in |
| Color | Black/Gray, Stone |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |










