
Abinger Queen Sofa Sleeper
$1,480.00 Original price was: $1,480.00.$798.99Current price is: $798.99.

Barnsana Power Reclining Sofa
$1,600.00 Original price was: $1,600.00.$1,118.00Current price is: $1,118.00.
Lorreze Power Lift Recliner
"*" indicates required fields
SKU:
8530512
Category: Outlet Recliners
Description
This power lift recliner does the work for you, easing you to your feet from a relaxed sitting position or fully reclined. Irresistibly comfortable and ruggedly handsome, the neutral steel gray shade fits most any color scheme and room decor. It has a heating element in the seat, plus a massage function to ensure total relaxation, so complete comfort is a foregone conclusion. With heavyweight padded faux leather for long-lasting durability, you’ll be able to enjoy this recliner for quite a while.
Additional information
| Weight | 148 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.63 × 37 × 33.75 in |
| Color | Black/Gray, Steel |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Kincord Recliner
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 34 × 34 in |
| Color | Black/Gray, Midnight |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Maier Recliner
| Weight | 109 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 38 × 30 in |
| Color | Brown/Beige, Walnut |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |
Colleyville Recliner
| Weight | 94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 32 × 21.5 in |
| Color | Black/Gray, Smoke, White |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Wittlich Swivel Glider Recliner
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 40 × 34 in |
| Color | Black/Gray, Slate |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Mitchiner Recliner
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 40 × 30 in |
| Color | Black/Gray, Fog |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Light |
| Brand | Ashley Furniture |
Tulen Recliner
| Weight | 106 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 × 33 × 34 in |
| Color | Brown/Beige, Mocha |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Lorreze Power Lift Recliner
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.5 × 37 × 33.13 in |
| Color | Brown/Beige, Driftwood |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Shade | Dark |
| Brand | Ashley Furniture |
Next-Gen DuraPella Power Recliner
| Weight | 129 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.25 × 34.5 × 29 in |
| Color | Black/Gray, Slate |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Fabric |
| Brand | Ashley Furniture |









