68in Entertainment Console
Sunburst-inspired entertainment console crafted of mango wood in a sandblasted whitewash with an interlocking iron base. Measures 69.5 in. W and fits up to a 65 in. TV with three storage shelves.
"*" indicates required fields
SKU:
5560-55468-LTWD
Category: Entertainment Stands
Tags: Brown, Entertainment Stands, Hooker Furnishings, Light Wood
Description
With the dazzling look of sunbursts in natural stone, this stylish console exudes modern elegance and is TV-ready. The piece is crafted of Mango Solids with a neutral-colored, sandblasted whitewash finish and an interlocking iron base. Measuring 69 ½ inches W by 16 inches D and 35 inches H, this console accommodates up to a 65-inch TV.
Product Details
| Carton Height | 37.50 |
|---|---|
| Carton Length | 19.50 |
| Carton Weight | 220.00 |
| Carton Width | 72.50 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 35.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mango Solids and Iron |
| Max TV Size | 65″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 69.50 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 189 |
Additional information
| Weight | 189 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 69.5 × 35 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5560-55 & Melange |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.