Elon Lateral File
$1,218.00 Original price was: $1,218.00.$788.99Current price is: $788.99.
Evermore Rectangle Cocktail Table
Call for Price
Entertainment Console
Entertainment console in creamy white with shimmering capiz shell inlay and silver-tone metal base, sized for up to a 75 in. TV. Four soft-close doors conceal storage with a ventilated back panel and built-in power.
"*" indicates required fields
SKU:
1686-55476-02
Category: Entertainment Stands
Tags: Cream, Entertainment Stands, Hooker Furnishings, Power, Whites/Creams/Beiges
Description
A creamy white finish with a subtle shimmer combines with capiz shell inlay and a silver-colored metal base and feet for a stylish focal point designer piece that also accommodates up to a 75-inch TV. The four wood-framed doors with capiz shell inlay have soft-close hinges and one drawer behind each door. Ventilated back panel and power supply. Crafted of Hardwoods, shell and metal.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 30.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 231.00 |
| Carton Width | 80.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Resin, Mother of Pearl |
| Height | 32.50 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 30.75W x 12.5D x 3.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Material Description | Hardwoods, Shell, Resin and Metal |
| Max TV Size | 75″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 190 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 74.75 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 193.6 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
Additional information
| Weight | 193.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 74.75 × 32.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | 1686-55 & Melange |
| Features | Power |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
German Silver Entertainment Console
Related products
Americana Modern – Cotton 76 In. Tv Console
Americana Modern – Denim 63 In. Tv Console
Americana Modern – Dove 63 In. Tv Console
Ascent 90 In. Tv Console With Hutch And Back Panel
Boheme Salvator Media Console
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 89 × 28 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.