Pure Modern 63 In. Angled Door Tv Console
"*" indicates required fields
Bold from every perspective, the 63-inch Angled Door Console from the Pure Modern collection lends an air of sophistication to any space. Its bold front features an artistic layering of beveled planes crafted of straight-grain white oak highlighted in a Moonstone finish. The result is a one-of-a-kind statement piece that works beautifully as an entertainment console. Perfect for storing electronics and components, it offers generous storage compartments and cord management. Each pair of doors opens to reveal two adjustable shelves and a tray drawer. With signature style, this console is perfect for displaying televisions up to 70-inch in size.
Product Details
| Warm Grey finish highlighting linear oak veneer patterns | Yes |
|---|---|
| Back panel has slots and holes for ventilation and cable management | Yes |
| Hidden tray drawers | Yes |
| Custom hardware | Yes |
| Each piece of Parker House furniture is unique and features slightly different colorations. Finish colors vary depending on the screen used for viewing. The best way to ensure your furniture matches your expectations is to see it (or a swatch) in person. | Yes |
| Dimensions | 16 × 63 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Moonstone |
| Style | Modern |
| Collection | Pure Modern |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Pure Modern 5pc Entertainment Wall
Pure Modern Bedroom 6 Drawer Dresser And Mirror
Pure Modern Bedroom Dresser With 6 Drawers
Pure Modern Dining Upholstered Armless Side Chair
Pure Modern Dining Upholstered Swivel Barstool
Pure Modern End Table
Pure Modern Executive Desk
Related products
Americana Modern – Cotton 92 In. Tv Console
Americana Modern – Cotton 92 In. Tv Console With Hutch And Led Lights
Americana Modern – Dove 63 In. Tv Console
Boheme Salvator Media Console
| Weight | 167.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 89 × 28 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Gray |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Boheme |
| Features | Power |


Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.