Pure Modern Credenza With Quartz Top
Call for Price
Pure Modern 63 In. Angled Door Tv Console
$1,573.00 Original price was: $1,573.00.$948.99Current price is: $948.99.
Pure Modern Executive Desk
"*" indicates required fields
Description
Work from home in modern style with the Pure Modern Executive Desk. Its statement-making silhouette offers an asymmetrical design that feels balanced in every way. Designed for productivity, this desks’ substantial work surface is complemented by a hidden center drawer with drop-down keyboard tray, two drawers including a lower file drawer, wire management, and a multifunctional Power Center with dual AC outlet and dual USB port. Crafted of straight-grain white oak, it wears a soft Moonstone finish that highlights its linear veneers and angular proportions accented by bold custom bar-pull hardware in Brushed Nickel.
Product Details
| Drop front center drawer accommodates keyboard | Yes |
|---|---|
| Dual outlet power center with 2 USB charging ports | Yes |
| Wire management grommet on the desk top. | Yes |
| Hinged door on interior desk side panel enables easy cord management to wall outlet. | Yes |
Additional information
| Dimensions | 36 × 70 × 30 in |
|---|---|
| Brand | Parker House |
| Color | Gray |
| Detail Color | Moonstone |
| Style | Modern |
| Collection | Pure Modern |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Pure Modern Angled End Table
Pure Modern Bedroom Chest With 5 Drawers
Pure Modern Bedroom Queen 5/0 Platform Bed (1250hb/1250fb/125066r)
Pure Modern Credenza With Quartz Top
Pure Modern Dining Upholstered Caster Chair
Pure Modern Dining Upholstered Swivel Barstool
Pure Modern End Table
Related products
Americana Modern – Cotton 60 In. Writing Desk
Boca 57 In. Power Lift Desk (from 29 In. To 55 In.) (boc#257t And Lift#200wht)
Boca 57 In. Writing Desk
Catalina 8-piece Library Wall With Writing Desk
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
| Weight | 133.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 68 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.