Chatelet Nightstand
Call for Price
Chatelet Floor Mirror withJewelry Armoire Storage
Call for Price
Chatelet Scroll Accent Table
Accent table with a sculptural three-scroll base and a warm Caramel Froth finish touched with aged white for rustic luxury.
"*" indicates required fields
SKU:
5351-50002
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Hooker Furnishings, Light Wood
Description
Three beautifully-designed scrolls come together to form the base of the charming Chatelet Scroll Accent Table, adding a punch of character to any chairside, bedside or family room. The soft amber Caramel Froth finish is accented by a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and create an ambience of rustic luxury.
Product Details
| Best Seller | No |
|---|---|
| Carton Height | 31.00 |
| Carton Length | 29.75 |
| Carton Weight | 88.00 |
| Carton Width | 30.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 28.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Pecan, Walnut and Maple Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Video2 | https://www.youtube.com/watch?v=2i6_WJYi5TA |
| Video2Comment | Chatelet Collection Video – TV Spot |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, wormholes, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 57.2 |
Additional information
| Weight | 57.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26 × 28 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.