Melange Two Door Accent Console
Call for Price
Entertainment Console
Call for Price
Shimmer Three-Door Credenza
Three-door credenza in mango solids with a charcoal finish and textured German silver–foil doors. Each compartment has an adjustable shelf and a ventilated back for media storage.
"*" indicates required fields
SKU:
5716-85001-SLV
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Hooker Furnishings, Silvers
Description
Stunning and luxurious, the Shimmer Three-Door Credenza is crafted of Mango Solids in a charcoal-finished exterior, contrasting with German Silver Foil over textured door fronts. Behind each of the 3 doors is one adjustable shelf and a ventilated back panel so the piece is media friendly.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 37.50 |
| Carton Length | 19.00 |
| Carton Weight | 175.00 |
| Carton Width | 72.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Mango Solids with German Silver Foil |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 69.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 154 |
Additional information
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 69 × 34 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | 5716-85 & Commerce and Market |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.