Cret, 12 Lt Chandelier
"*" indicates required fields
Description
Our Cret chandelier is enriched with Art Deco lines inspired by the Cincinnati Union Terminal from 1933. The body and the cutout style shades are generously refined with a hand applied finish of oxidized brass; with this finish there are shade variations that add depth to the striking look. Supplied with 20′ wire, 3-12″ stems and 1-6″ stem for adjustable installation. No bulb required with the built-in LED light sources; 96 watt, 3000K, CRI of 93, 8640 Lumens, 50,000 estimated hours of illumination,compatible with Lutron DVCL-153P dimmer.
Additional information
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Gold |
| Style | Art Deco |
| Collection | Cret |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio Adjustable Floor Lamp in Hand-Rubbed Antique Brass 91025HAB
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Brass |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Studio Swing Arm Floor Lamp in Bronze 81134BZ
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Cyprien Table Lamp
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Cyprien |
| Features | Fabric |
Stevens Buffet Lamp
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Stevens |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.