Ellipse, 10 Lt Chandelier
"*" indicates required fields
Description
We started with a traditional ring in dark bronze then we added playful alternating heights of oval white swirl glass held in place with dark bronze binders giving us a wonderful classic chandelier. 10-60 watt max candelabra sockets. Bulbs not included. Supplied with 15′ wire, 3-12″ stems and 1-6″ stem for adjustable installation.
Additional information
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Style | Transitional |
| Collection | Ellipse |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio Swing Arm Floor Lamp in Polished Nickle 81134PN
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Silver |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Studio Adjustable Floor Lamp in Bronze 91025BZ
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Cyprien Table Lamp
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Cyprien |
| Features | Fabric |
Stevens Buffet Lamp
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Stevens |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.