Goccia, 8 Lt Pendant – Large
"*" indicates required fields
Description
A classic shape with sumptuous tear drop seeded glass suspended on fine chains refracting light beautifully. Transcending traditional design to blend in with even more contemporary interiors and finished in a rich antique bright silver leaf. 6-60 watt max, Edison sockets. Bulbs not included. Supplied with 15′ wire, 3-12″ stems and 1-6″ stem for adjustable installation.
Additional information
| Weight | 75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Gold |
| Detail Color | Silver |
| Style | Transitional |
| Collection | Goccia |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Goccia, 6 Lt Pendant
Related products
Studio Adjustable Floor Lamp in Hand-Rubbed Antique Brass 91025HAB
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Brass |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Cantarana Table Lamp
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Cantarana |
| Features | Fabric |
Drexel Accent Lamp
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Style | Industrial |
| Collection | Drexel |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.