Today’s Hours Getting Hours
Description
Illuminate your space with this classic beauty. This lamp shines bright with its stylish see-through base and contemporary curves.
Additional information
| Weight | 13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 19 × 22.13 in |
| Color | Brown/Beige, Clear/Gray, Transparent |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Round |
| Series Features | Clear seeded glass and gray finished metal table lamp. Drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
About Ashley Furniture
The Ashley Companies has three separate operating divisions: Casegoods, Motion and Stationary. Ashley Furniture Industries Inc. offers a fully integrated product line to take the guess work out of furnishing a home. Unique, coordinated products allow the buyer to choose from several combinations of furniture for living rooms, dining rooms, and bedrooms; all designed with matching materials and finishes.
Related products
Jandoree Table (Set of 3)
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.25 × 51.75 × 10.38 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, Brown/Black |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Shape | Rectangle, Square |
| Series Features | Urban casual design. Tops and lower shelves feature a laminated paper printed with replicated vintage barn wood over engineered wood substrate. Metal frames with rivet head details and a powder coat finish in an aged black iron coloration. Cocktail table has casters for mobility. |
| Brand | Ashley Furniture |
Nevilyn Table (Set of 3)
| Weight | 78 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 48.25 × 7 in |
| Color | Black/Gray, Gray/Black |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Wood Products and Other |
| Series Features | Urban contemporary design. Made with a decorative Melamine laminate, engineered wood substrate and metal frames. Tops and stretchers feature a replicated barn wood gray wood grain. Metal legs are finished with a durable matte black powder coat. The oval cocktail and matching round ends will pair nicely with smaller sofas and sectionals. Three-in-one pack. |
| Brand | Ashley Furniture |
Drovelett Accent Table
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.13 × 25.25 × 6.88 in |
| Color | Black/Gray, White, White/Light Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Metal, Resin, Wood Products and Other |
| Shape | Round |
| Series Features | Accent table. Construction of solid wood and white resin inlay. Black finished metal hairpin legs. Geometric patterned top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Engelton Accent Table
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 28.5 × 7.13 in |
| Color | Green, Green/Gold |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Metal |
| Series Features | Accent table. Constructed of green marble and antique gold finished metal. Due to the use of natural materials, some variations may occur. |
| Brand | Ashley Furniture |
Braxmore Accent Table
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 26 × 6.5 in |
| Color | Brown/Beige, White, White/Light Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Marble/Stone and/or Stone Like, Metal, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Accent table. Constructed of white marble, light brown solid mango and engineered wood and black finished metal. Marble and wood inlay top. 1 shelf. |
| Brand | Ashley Furniture |
Kerrus Table Lamp
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.63 × 18.5 × 17.63 in |
| Color | Brown, Natural |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Metal, Rattan |
| Shade | Medium |
| Series Features | Natural rattan and metal table lamp. Modified drum hardback shade. 3-way switch. (1) E26 socket, type A bulb recommended – 150 watts max or 25 watts max CFL. |
| Brand | Ashley Furniture |
Arrowrock Accent Bench
| Weight | 65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 45 × 33.25 × 18 in |
| Color | Black/Gray, Brown/Beige, White/Gray |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Fabric, Other, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Settee. Upholstered in a Cream Fabric with Gray Pin Stripe. Pillow Seat Back and Pillow Top Seat Cushion with Foam Core and Webbing Construction. Rubber Wood Legs with Dark Finish. |
| Brand | Ashley Furniture |
Robbinsdale Bedroom Mirror
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.5 × 45 × 3.88 in |
| Color | Antique White, White |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Glass, Wood Products and Other |
| Shade | Light |
| Series Features | Timeless traditional design. Made with select Oak veneer, MDF and solid wood components. Antique white finish with a wonderful grain texture. Dovetail drawer construction with metal ball bearing side glides and dark bronze-toned knobs. Upper drawers feature felt bottoms. Both the sleigh headboards (77/78) or panel headboards (57/58) can use either storage footboards (74/98 and 76/99) and panel footboards (54/96) and 56/97). Loaded with extra features such as concealed drawers for keeping valuables out of sight. Available twin and full sleigh beds feature storage footboards to make the most of smaller space bedrooms. B742-91 one drawer nightstand has an open bookcase cubby with a cord management hole located in the back panel. B742-22 vanity and stool set with three storage drawers and a soft cushioned seat covered with a woven polyester fabric. Special features include a hidden jewelry tray in the center drawer of the dresser, and a concealed pull-out tray in the nightstand. Twin over full bunk bed with a large capacity underbed storage box set on casters to easily pull in and out. Dovetail drawer box construction with dark bronze-toned knobs and black felt bottom. |
| Brand | Ashley Furniture |












