Maxin, 15 Lt Large Chandelier
"*" indicates required fields
Description
Rings of dark hammered bronze with a subtle golden interior. Inspired from mid-century modern design, each ring holds two handmade artisan inspired clear and white swirl glass ovals. 9-40 watt max G9 sockets. Bulbs NOT included. Supplied with 15′ wire, 3-12″ stems and 1-6″ stem for adjustable installation.
Additional information
| Weight | 76 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Black |
| Detail Color | Black / Bronze |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Maxin |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Maxin, 9 Lt Chandelier
Related products
Studio Adjustable Floor Lamp in Hand-Rubbed Antique Brass 91025HAB
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Brass |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Studio Swing Arm Floor Lamp (81134 AN)
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Silver |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Cyprien Table Lamp
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Cyprien |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.