Mayetta Table Lamp
"*" indicates required fields
Description
This hand spun ceramic table lamp boasts a stunning deep blue glaze with subtle textural undertones, beautifully complemented by plated antique brass accents. Due to the nature of fired glazes on this hand crafted ceramic lamp, finishes and size may vary slightly. The tapered round hardback shade is in a casual white linen fabric. Due to the nature of fired glazes on ceramic lamps, finishes may vary slightly.
Product Details
| Dimensions | 28H, SHADE 12H X 20 Dia. (in) |
|---|---|
| UPC Number | 792977304747 |
| Weight | 21 lbs |
| Bulb Qty | 1 |
| Bulb Type | E26 (STANDARD) |
| Socket Type | ON-OFF |
| Switch Type | SOCKET SWITCH |
| Wattage | 100W |
Additional information
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Brand | Uttermost |
| Color | Blue |
| Style | Contemporary |
| Collection | Mayetta |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio Swing Arm Floor Lamp in Bronze 81134BZ
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Studio Swing Arm Floor Lamp (81134 AN)
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Silver |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Cyprien Table Lamp
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Cyprien |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.