Description
The Mendell Table Lamp features a tapered ceramic silhouette with a matching finial finished in a crackled moss green glaze complemented by plated antique brass details. A round hardback drum shade covered in a white linen fabric with natural slubbing completes the piece.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Additional information
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | Mendell |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Cantarana Table Lamp
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Cantarana |
| Features | Fabric |
Crista Table Lamp
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Crista |
| Features | Fabric |




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.