Back to products

Catalina Leather Recliner
Call for Price
Tyree Floor Lamp
"*" indicates required fields
Description
The Tyree Floor Lamp is crafted from Emperador brown marble, showcasing sharp faceted edges in signature warm tones and intricate light veining. It is accented with brass plated accents and a complementary foot. A round hardback drum shade covered with an off-white linen fabric with natural slubbing completes the piece. True to the nature of natural materials, each piece will have unique marbling and veining throughout.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Additional information
| Weight | 58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 66 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Tyree |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Studio Adjustable Floor Lamp in Hand-Rubbed Antique Brass 91025HAB
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Brass |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Studio Swing Arm Floor Lamp in Polished Nickle 81134PN
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Silver |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Studio Swing Arm Floor Lamp (81134 AN)
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Silver |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Studio Adjustable Floor Lamp in Bronze 91025BZ
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Bronze |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Cyprien Table Lamp
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | White |
| Style | Transitional |
| Collection | Cyprien |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.