Vetraio, 9 Lt Chandelier
"*" indicates required fields
Description
Heavy hand made glass is held in classic European iron works giving these pieces a contemporary quality, with strong traditional appeal as well. 9-60 watt max, candelabra sockets. Bulbs not included. Supplied with 20′ wire and 7’chain for adjustable installation.
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Brown |
| Detail Color | Bronze / Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Vetraio |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Cantarana Table Lamp
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 29 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Cantarana |
| Features | Fabric |
Ivor Table Lamp
| Weight | 15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Industrial |
| Collection | Ivor |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.