Back to products
Complete Trestle Table
Call for Price
Zade Table Lamp, Blue
"*" indicates required fields
Description
This ceramic table lamp features a geometric patterned design that’s finished in a lightly distressed blue glaze, accented with plated antique brass details. The tapered drum shade is a white linen fabric with natural slubbing. Due to the nature of fired glazes on ceramic lamps, finishes will vary slightly.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Additional information
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Zade |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Zade Table Lamp, Gray
| Weight | 17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Gray |
| Detail Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Zade |
| Features | Fabric |
Related products
Studio Swing Arm Floor Lamp in Polished Nickle 81134PN
| Brand | Visual Comfort & Company |
|---|---|
| Color | Silver |
| Features | Metal |
| Style | Casual |
Crista Table Lamp
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Crista |
| Features | Fabric |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.