Bespoke, Loft Living, Daxton Living Room Daxton Matching Ottoman
"*" indicates required fields
Description
Loft Living is a modern, configurable upholstery collection that is an extension of our popular Simply Me Collection. In just a few simple steps, you can create your own personal, one-of-a-kind seating solution for you and your family. It’s never been easier to design your own comfort seating and to bring premium upholstery into your home.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| business unit | HF Custom |
| trim | Standard topstitch trim only. |
| type | Ottomans, Accent Ottomans |
Additional information
| Weight | 22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26 × 18 in |
| Brand | HF Custom |
| Style | Transitional |
| Collection | Bespoke, Daxton, Loft Living |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bespoke, Loft Living, Daxton Living Room Daxton 3 over 3 Sofa
Bespoke, Loft Living, Daxton Living Room Daxton Studio Sofa
Related products
Gracious Ottoman
| Dimensions | 22 × 27 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
The Bump – Anza Espresso Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.