Coalesce Foxglove Console Table
Call for Price
Modern Shelborne Left Arm Chaise Right Arm Loveseat
Call for Price
Bond Fabric Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
5850-08
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Brown, Customizable, Fabric:, Flexsteel, Ottomans & Poufs
Description
Add a touch of cosmopolitan allure to your living space with the Bond ottoman. Its sophisticated mid-century style delivers clean lines with a structured design. A durable yet luxuriously soft top cushion offers ultimate comfort for tired legs. Square tapered legs, available in three finishes, and the ability to upholster in your choice of fabrics ensures you achieve the perfect look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bond |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.40 |
| Carton Weight | 30 lb |
| Product Weight | 30 lb |
| Carton Volume | 6.400 |
| Carton Weight | 30.000 lb |
Additional information
| Weight | 30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Bond |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Madison – Sequence Lake Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |
Pouf Fabric Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pouf |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.