2626-92 Caisson Sofa
Call for Price
49H-763 - Bridgeton Desk - Bridgeton
Call for Price
Dover Leather Rectangle Ottoman
Rectangular leather ottoman with a tufted top and tall, tapered walnut-finish legs; webbed seating supports feet, a tray, or extra seating. Measures 45 x 30 x 19 in.
"*" indicates required fields
SKU:
1402-4530TL-56
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Bassett Furniture, Brown, Ottomans & Poufs, Umber
Description
An ottoman completes the room. A Dover Leather Ottoman does that and so much more. Completely customized to your liking, this ottoman complements your sofa or sectional or adds a playful contrast that ties it all together. Webbed seating construction means you can comfortably settle your feet or a decorative tray, or even use it as a seat. A tufted top and tall, tapered wood legs in a walnut finish give it a clean look. Choose your leather from a range of possibilities.
Additional information
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 45 × 19 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Umber |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Dover |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Dover Leather Rectangle Ottoman
Dover Leather Rectangle Ottoman
Dover Leather Rectangle Ottoman
Dover Leather Rectangle Ottoman
Dover Leather Rectangle Ottoman
Dover Leather Rectangle Ottoman
Dover Leather Rectangle Ottoman
Dover Leather Rectangle Ottoman
Related products
Design Options – M9 Ottomans & Poufs
Lachlan Cocktail Ottoman
| Dimensions | 24 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.