Dover Leather Rectangle Ottoman
Leather rectangle ottoman with a tufted top and tall, tapered wood legs in a walnut finish. Webbed seating supports feet, a tray, or occasional seating.
"*" indicates required fields
SKU:
1402-2520TL-52
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Bassett Furniture, Brown, Gray Taupe, Ottomans & Poufs
Description
An ottoman completes the room. A Dover Leather Ottoman does that and so much more. Completely customized to your liking, this ottoman complements your sofa or sectional or adds a playful contrast that ties it all together. Webbed seating construction means you can comfortably settle your feet or a decorative tray, or even use it as a seat. A tufted top and tall, tapered wood legs in a walnut finish give it a clean look. Choose your leather from a range of possibilities.
Additional information
| Weight | 31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 25 × 19 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Gray Taupe |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Dover |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
020700 Ottoman
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Gracious Ottoman
| Dimensions | 22 × 27 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Lachlan Cocktail Ottoman
| Dimensions | 24 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Fern Fabric Ottoman
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Fern |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.