2610-88 Viceroy Sofa
Call for Price
499-729U - Bridgeton Fully Upholstered Console Table
Call for Price
Dover Leather Rectangle Ottoman
Leather rectangle ottoman with a tufted top and tall, tapered wood legs in a walnut finish. Webbed seating supports feet, a tray, or occasional seating.
"*" indicates required fields
SKU:
1402-3525TL-52
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Bassett Furniture, Brown, Gray Taupe, Ottomans & Poufs
Description
An ottoman completes the room. A Dover Leather Ottoman does that and so much more. Completely customized to your liking, this ottoman complements your sofa or sectional or adds a playful contrast that ties it all together. Webbed seating construction means you can comfortably settle your feet or a decorative tray, or even use it as a seat. A tufted top and tall, tapered wood legs in a walnut finish give it a clean look. Choose your leather from a range of possibilities.
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 35 × 19 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Gray Taupe |
| Style | Mid-Century |
| Collection | Dover |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Dover Leather Rectangle Ottoman
Dover Leather Rectangle Ottoman
Dover Leather Rectangle Ottoman
Dover Leather Rectangle Ottoman
Dover Leather Rectangle Ottoman
Dover Rectangle Ottoman
Related products
020700 Ottoman
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
CM Leather Ottomans & Poufs
Madison – Sequence Khaki Ottoman
The Bump – Anza Espresso Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.