India Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
India’s fluid grace and understated elegance fuse together to create a fashionable collection with timeless functionality. rn The luxe curved back and modern flared arms create an elegantly modern profile, underscored by a stylish wood finish along the base. Blown-fibre back cushions afford pillow-like softness, and layered foam seat cushions deliver outstanding comfort that’s designed to last. rn Complete your living room seating space with this clean-lined collection. Whether sitting down to relax after a dinner party or winding down for a night at home with family, the India will tie the room together in simple style.
Product Details
| Cover | All Palliser Fabrics |
|---|---|
| Cover | Select pieces available in Accent Fabrics |
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | All Palliser Leather Matches |
| Cover | All Palliser Leathers |
| Default Cover | Solana Tusk |
| Depth | 22.00 |
| Displayed Covers | Solana Tusk,Dreamy Granite,Evoque Stone,Pescara Sunflower |
| Features | Single and double needle top stitching for luxurious tailoring (on leather and select fabrics) |
| Features | Piping for an elegant finish that frames the shape of this design |
| Features | Contemporary plinth base |
| Height | 16.00 |
| Seating | Back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. |
| Seating | Loose seat cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap. Cushions are not attached to the frame and can be easily removed. |
| Seating | Back suspension features sinuous springs to provide premium comfort and support |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
| Dimensions | 22 × 22 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Modern |
| Collection | India |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
020700 Ottoman
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 18 in |
| Brand | Studio C |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Traditional |
Gracious Ottoman
| Dimensions | 22 × 27 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Lachlan Cocktail Ottoman
| Dimensions | 24 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |











Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.