555-26 Webster Ottoman
Call for Price
AE-11-2005 - Valery Lounge Chair
Call for Price
Kent Leather Ottoman
Leather ottoman with a welted cushion top and tapered wood legs that pairs with the Kent chair or adds quick seating. 22 in. W x 18 in. D x 18 in. H.
"*" indicates required fields
SKU:
1951-01L-54
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Bassett Furniture, Cream, Dove Gray, Ottomans & Poufs
Description
Pair this Kent Leather Ottoman with our matching chair or use it for quick seating in your room. You’ll love the simple style and comfort of this welted, cushion-top ottoman with tapered wood legs. Available online in 185 different fabrics and 67 leather options. More design options are available in-store, including 800 designer fabrics and leathers, seat cushion plushness, and nail head trim.
Additional information
| Weight | 26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 22 × 18 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dove Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Kent |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Kent Leather Ottoman
Kent Ottoman
Related products
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
Madison – Sequence Khaki Ottoman
Madison – Sequence Lake Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |
Pouf Fabric Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pouf |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.