Glacier 2477 RSF Chaise
Call for Price
Living Room Allura Ottoman
"*" indicates required fields
Description
From family rooms to bedrooms, living rooms to entryways, there are plenty of ways to incorporate these versatile pieces into your home. A chaise can create a dramatic focal point in a room, while a settee can provide small-scale seating for a variety of spaces. Complete your room design with one of our decorative ottomans, which come in a variety of shapes and styles. These multipurpose gems can serve double duty as a cocktail table substitute or a decorative footstool for a sofa or accent chair.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| seat | Tight Seat |
| business unit | HF Custom |
| trim | Topstitch trim and 1/2-inch nailhead trim. |
| type | Ottomans, Cocktail Ottomans |
Additional information
| Weight | 24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 24 × 19 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Allura |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Design Options – M9 Ottomans & Poufs
Lachlan Cocktail Ottoman
| Dimensions | 24 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
The Bump – Anza Espresso Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.