Lenta Table Lamp
Call for Price
Tykes Collection - 48'' Shaker Bookcase in Pure White
Call for Price
Lottie Fabric Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
7560-08
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Customizable, Fabric:, Flexsteel, Gray, Ottomans & Poufs
Description
The Lottie ottoman, the missing piece to your elegant living room. Perched atop a durable 5-layer wood frame, perched atop gorgeous square-tapered legs, this ottoman brings utility and style. Match the rest of your collection with your choice of fabric, including performance and sustainability options. Adorned with a small, welt detail, this ottoman is sure to complete your elevated living room. Bring a bit more elegance to your everyday life, with the Lottie ottoman.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lottie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Product Weight | 21 lb |
| Carton Volume | 6.781 |
| Carton Weight | 21.000 lb |
Additional information
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Lottie |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
Design Options – M9 Ottomans & Poufs
Lachlan Cocktail Ottoman
| Dimensions | 24 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Madison – Sequence Lake Ottoman
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
Pouf Fabric Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pouf |
| Features | Fabric |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.