Today’s Hours Getting Hours
Misson Footstool
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
This slatted footstool makes a perfect pairing with our 406 Bow Arm Morris Chairs. Available in solid oak or cherry in your choice of fabric or leather.
Dimensions
19 W in. x 15 D in. x 15 H in.
Composition
Cherry, Oak
About Stickley Furniture
Rich History: For more than 120 years, Stickley has stood for unparalleled American craft. And our story began with three words: “Als Ik Kan”—to the best of my ability.
Craftsmanship: Well-made furniture sets the scene for a lifetime of memories. Thoughtful and time-honored construction features are the Stickley Difference.
Made In America: Over 90% of our products are handcrafted in Upstate New York or Archdale, North Carolina, by teams of talented local artisans and skilled workers.
Sustainability: Respect for the natural world is a tradition that goes back to our founding. Through mindful manufacturing, we seek to live, work, and create in harmony with nature.
Related products
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Julian Ottoman – Special Order
| Dimensions | 19 × 19 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Lunar Oak Ottoman
| Dimensions | 44 × 44 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Century Furniture |
| Color | Blue, White |
| Features | Customizable, Fabric, Wood |
| Style | Transitional |
Mingle Ottomans
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 26.5 × 16.5 in |
| Brand | Palliser |
| Color | Grey |
| Features | Leather |
| Style | Transitional |







