Oskar By EQ3 Modular Rectangular Storage Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
The customizable Oskar upholstery collection is made of high-quality materials that are comfortable and built to last. With it’s clean, transitional look, it’s a great basic to build your living space around, and can suit nearly any aesthetic depending on cover choice.
Product Details
| Cover | All Palliser Leather Matches |
|---|---|
| Cover | All Palliser Leathers |
| Cover | All Palliser Fabrics |
| Cover | All Palliser Leather Alternatives |
| Cover | Accent Fabrics, excluding Pattern Match Accent Fabrics |
| Frame | All Palliser frames are constructed from engineered wood products, hardwood or softwood; joints are pinned and glued for uniformity and strength. |
| Seating | Seat suspension features heavy gauge sinuous springs, engineered to provide premium comfort and endurance |
| Seating | Back suspension features sinuous springs to provide premium comfort and support |
| Seating | Loose seat cushions feature a high-resiliency, high density foam core with a polyester wrap. Cushions are not attached to the frame and can be easily removed. |
| Seating | Loose back cushions feature a fibre filling, blown into channels to prevent shifting and provide pillow-soft comfort. Cushions are not attached to the frame and can be easily removed. |
| Depth | 14.00 |
| Height | 37.00 |
Additional information
| Dimensions | 14 × 29.25 × 37 in |
|---|---|
| Brand | Palliser |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Oskar By EQ3 |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Gracious Ottoman
| Dimensions | 22 × 27 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |
Madison – Sequence Khaki Ottoman
Evelyn Fabric Square Cocktail Ottoman
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 21 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Evelyn |
| Features | Fabric |
Pouf Fabric Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pouf |
| Features | Fabric |
















Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.