Pouf Fabric Cocktail Ottoman
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
SKU:
7435-09
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Brown, Customizable, Fabric:, Flexsteel, Ottomans & Poufs
Description
Prop up your feet or enjoy an extra spot to place books, magazines or remotes with the Pouf Ottoman. A cozy place to take a quick seat, this ottoman features a soft top cushion and recessed legs for a clean, contemporary design and a comfortable sit. Choose from more than 700 fabric options to create a look that complements your home.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Pouf |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | None (Woven Webbing) |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 3.93 |
| Carton Weight | 29 lb |
| Product Weight | 29 lb |
| Seat Constructions | Attached |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Style | Transitional |
| Carton Volume | 3.930 |
| Carton Weight | 29.000 lb |
Additional information
| Weight | 29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 14 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Pouf |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Pouf Fabric Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pouf |
| Features | Fabric |
Related products
Bryant – Orwell Smoke Ottoman
Gracious Ottoman
| Dimensions | 22 × 27 × 19 in |
|---|---|
| Brand | Studio C |
| Color | Brown, Grey |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Transitional |






Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.