Today’s Hours Getting Hours
Santa Fe Ottoman and 1/2
This Item Is Customizable... Choose the look that best fits your fashion sense.
"*" indicates required fields
Description
A comfortable classic, Santa Fe offers the Stickley construction features you love combined with unique details. Top-grain, basketweave-embossed leather is accented with nailhead trim to create a distinctive look. As on all Stickley upholstery, eight-way hand-knotted springs provide even support and comfort. Solid maple frame. Made in America at Stickley Fine Upholstery in Archdale, North Carolina.
Dimensions 38 W in. x 25 D in. x 18 H in.
Composition Maple
Material Leather
About Stickley Furniture
Rich History: For more than 120 years, Stickley has stood for unparalleled American craft. And our story began with three words: “Als Ik Kan”—to the best of my ability.
Craftsmanship: Well-made furniture sets the scene for a lifetime of memories. Thoughtful and time-honored construction features are the Stickley Difference.
Made In America: Over 90% of our products are handcrafted in Upstate New York or Archdale, North Carolina, by teams of talented local artisans and skilled workers.
Sustainability: Respect for the natural world is a tradition that goes back to our founding. Through mindful manufacturing, we seek to live, work, and create in harmony with nature.
Additional information
| Brand | Stickley Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Leather |
| Style | Mission |
Related products
Bennett Ottoman Sunset
Fern Ottoman
| Weight | 41 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Beige |
| Features | Customizable, Fabric |
| Style | Mid-Century, Modern |
Julian Ottoman – Special Order
| Dimensions | 19 × 19 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Beige |
| Features | Fabric |
| Style | Transitional |
Leopold’s Ottoman
| Brand | Stickley Furniture |
|---|---|
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Fabric, Leather, Wood |
| Style | Traditional |







