Living Room Urban Ottoman
"*" indicates required fields
SKU:
1061
Category: Ottomans & Poufs
Tags: A large variety of multi-step, upscale standard finishes available with no upcharge., Cream, HF Custom, Ottomans & Poufs
Description
Urban comes standard with welt trim. With designs ranging from sophisticated modern to comfortably chic, our wide selection of fully upholstered chairs will add the finishing touch – and some panache – to your room. Personalization options are endless with different finishes, nail head trims, and covers available. Options limited by style.
Product Details
| frame construction | Furniture grade laminated hardwood provides weight and durability which eliminates bowing or warping. Construction features include an interlocking frame which is glued, stapled and screwed p |
|---|---|
| business unit | HF Custom |
| contrasting fabric | Available for seat. Any fabric. Contrasting options available with an upcharge. |
| trim | Standard welt trim. Contrasting welt optional with slight upcharge. Nailhead trim available with upcharge. |
| type | Ottomans, Accent Ottomans |
Additional information
| Weight | 14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 26 × 17 in |
| Brand | HF Custom |
| Color | Cream |
| Detail Color | A large variety of multi-step, upscale standard finishes available with no upcharge. |
| Style | Modern-Contemporary |
| Collection | Urban |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Living Room Urban Club Chair
Related products
Design Options – F9 Ottomans & Poufs
Lachlan Cocktail Ottoman
| Dimensions | 24 × 40 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Lifestyle |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Leather |
| Style | Transitional |
Playful – Canes Cobblestone Ottoman
Pouf Fabric Ottoman
| Weight | 19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 17 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Pouf |
| Features | Fabric |









Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.