Bookcase
Industrial-craftsman bookcase in mango wood with iron accents and a gray metal frame. Offers 4 fixed shelves and a drawer for organized storage.
"*" indicates required fields
SKU:
5681-10445-MWD
Category: Bookcases
Tags: Bookcases, Brown, Hooker Furnishings, Medium Wood, Storage
Description
Industrial style meets craftsman design in this sophisticated casual bookcase constructed of Mango Wood with iron accents and a gray metal frame and base. Roomy storage is offered by the 4 fixed shelves and one drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 85.00 |
| Carton Length | 20.50 |
| Carton Weight | 125.00 |
| Carton Width | 15.75 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.125W x 12.5D x 3H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 80.00 |
| Material Description | Mango Wood and MS Iron |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 30.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 115 |
Additional information
| Weight | 115 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 80 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5681-10 |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Writing Desk
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5681-10 |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.