Writing Desk
Industrial-craftsman writing desk in mango wood with iron accents and a gray metal frame. Includes 3 drawers: a drop-front center and utility drawers with removable dividers and a pencil tray.
"*" indicates required fields
Description
Industrial style meets craftsman design in this writing desk constructed of Mango Wood with iron accents and a gray metal frame and diagonal stretchers. The desk features 3 drawers, a center drawer with a drop-front, 2 utility drawers with one removable pencil tray and a writing insert for use in either drawer. Both drawers have 3 removable dividers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 12.00 |
| Carton Length | 36.00 |
| Carton Weight | 137.00 |
| Carton Width | 64.50 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Pewter |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 21.625W x 17.5625D x 3.5H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Left and Right Drawer Dimensions | 13W x 19.25D x 2H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Material Description | Mango Wood and MS Iron |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 127 |
Additional information
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5681-10 |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Related products
Americana Modern – Denim 56 In. Power Lift Desk (from 23 In. To 48.5 In.) (ame#256t And Lift#200blk)
Americana Modern – Denim 60 In. Writing Desk
Boca 48 In. Hutch
Boca 57 In. Power Lift Desk (from 29 In. To 55 In.) (boc#257t And Lift#200wht)
Boca 60 In. Writing Desk
6651 Stance Standing Desk
| Brand | BDI |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Adjustable, Glass, Metal, Power, Power Motion |
| Style | Modern |
Corsica Writing Desk
| Weight | 120.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.