Corsica Bookcase
Acacia veneer bookcase with a wire-brushed light natural finish and arched, crown-molded top. Includes three adjustable shelves plus one fixed for flexible storage.
"*" indicates required fields
Description
With a casual attitude and a sun-washed character inspired by the Mediterranean island for which it is named, the Corsica Bookcase is crafted of Acacia Veneers with a wire-brushed, artisan light natural finish with reclaimed character. Stylish details include an arched top trimmed in shaped crown molding, a planked back panel and a wavy X-stretcher connecting 4 bun feet. The bookcase has 3 adjustable/removable shelves and one fixed shelf for ample storage and display.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Weight | 281.31 |
| Depth | 23.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 84.75 |
| Material Description | Acacia Veneers |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 45.75 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, rock, wormholes, scratch, antiquing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 157.52 |
| Carton Height | 88.63 |
| Carton Length | 25.87 |
| Carton Width | 48.31 |
Additional information
| Weight | 157.52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 45.75 × 84.75 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Corsica Executive Desk
| Weight | 357.26 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 73.25 × 31 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Brown |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica |
| Features | Storage |
Corsica Junior Executive Desk
| Weight | 279.99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32 × 60 × 32 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |
Corsica Lateral File
| Weight | 117.51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 36 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |
Corsica Writing Desk
| Weight | 120.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.