Red Bombe Chest
Red bombe chest in hardwood veneers with a hand-painted, distressed finish. Five roomy drawers provide ample storage for a living room or bedroom.
"*" indicates required fields
SKU:
5102-85001
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Hooker Furnishings, Red, Reds, Storage
Description
Old world meets curated chic with the iconic Red Bombe Chest, a conversation piece in any room. Timeless hardware and bombe design combines with a contemporary color palette and a casual rustic hand-painted finish with distressing including rub-through. Ample storage with five roomy drawers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 30W x 15.5D x 1.25H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 30W x 15D x 2.5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 30W x 15D x 3.5H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 4th Row Drawer Dimensions | 33.75W x 17.75D x 4.5H |
| 4th Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 5th Row Drawer Dimensions | 33.5W x 18D x 5.5H |
| 5th Row Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
| Carton Height | 36.25 |
| Carton Length | 25.00 |
| Carton Weight | 204.60 |
| Carton Width | 47.00 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hardwood with Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 44.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, rub-through, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 174.17 |
Additional information
| Weight | 174.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 44 × 38 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Red |
| Detail Color | Reds |
| Style | Transitional |
| Collection | 5102-85 & Melange |
| Features | Storage |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Black Bookcase
| Weight | 143.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 36 × 84.5 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 500-50 & Melange |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.