Emerson 60″ Adj. Lift Desk Top (for Iuab-301-2) I3017-360T
"*" indicates required fields
Description
Iconic pieces in the Emerson collection are a game-changer. The unique finish with stunning metal knob hardware creates drama that will make your and your room feel regal yet comfortable.
Product Details
| Charging Compartment | The charging compartment is conveniently located on the top of the desk. Contains 2 A/C and USB charging ports and features soft close hinges to keep fingers safe. |
|---|---|
| Cord Management | Engineered to allow cords to pass through the furniture to an outlet. |
| Lift Top Desk | Conveniently adjust the desk height to fit your needs with our motorized lift top desk. Features 3 memory positions with preset minimum and maximum height settings. |
Additional information
| Dimensions | 28 × 60 × 6 in |
|---|---|
| Brand | Aspen Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Light Elm |
| Style | Transitional |
| Collection | Emerson |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Emerson 66″ Executive Desk
Emerson Corner Desk
Emerson Door Bookcase
Emerson Workstation Combo File
Related products
Americana Modern – Cotton 60 In. Writing Desk
Americana Modern – Denim 60 In. Writing Desk
Boca 48 In. Hutch
Boca 57 In. Power Lift Desk (from 29 In. To 55 In.) (boc#257t And Lift#200wht)
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
| Weight | 133.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 68 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |
St. Armand Writing Desk
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.