Bozeman King Panel Bed
Call for Price
Linen & Oak Caned Back Side Chair
Call for Price
Emerson 66″ Executive Desk
"*" indicates required fields
Description
Iconic pieces in the Emerson collection are a game-changer. The unique finish with stunning metal knob hardware creates drama that will make your and your room feel regal yet comfortable.
Product Details
| 2 AC outlets | Conveniently located electrical outlets. |
|---|---|
| Cord Management | Engineered to allow cords to pass through the furniture to an outlet. |
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
| Drop Front Keyboard Drawer | Keep your desk workspace clean and organized with a convenient pullout keyboard drawer. You have the choice to use for a keyboard or storage. |
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
| Removable Dividers | Organize your items, any shape or size. |
Additional information
| Dimensions | 30 × 66 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Aspen Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Brown/light |
| Style | Transitional |
| Collection | Emerson |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Emerson 60″ Adj. Lift Desk Top (for Iuab-301-2) I3017-360T
Emerson Corner Desk
Emerson Door Bookcase
Emerson Workstation Combo File
Related products
Americana Modern – Cotton 60 In. Writing Desk
Americana Modern – Denim 60 In. Writing Desk
Boca 57 In. Power Lift Desk (from 29 In. To 55 In.) (boc#257t And Lift#200wht)
Boca Corner Table
6659 Stance Keyboard + Storage Drawer
| Brand | BDI |
|---|---|
| Color | Black |
| Features | Storage, Wood, Wood Veneer |
| Style | Modern |
Corsica Writing Desk
| Weight | 120.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |
Curata Short Left/Right/Freestanding Desk
| Weight | 133.71 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 68 × 30 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Curata |
| Features | Storage |
St. Armand Writing Desk
| Weight | 134.48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28.75 × 56 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.