Hendrix Desk
"*" indicates required fields
Description
Whether you need a spot for creativity or productivity, the Hendrix Desk combines functionality with a touch of seaside elegance to enhance your workspace. This desk is spacious enough to function as a great writing desk while also providing ample space to accommodate dual computer monitors. It features four drawers at the top, each with discreet inlaid grips for easy pulling. Crafted from solid wood with a sandy finish, it gives off a coastal charm that would complement a beach house or coastal interior beautifully.
Product Details
| Item Weight | 100 |
|---|---|
| Materials | Oak |
| Dimensions | W:57 x D:27.75 x H:29.5 |
Additional information
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.75 × 57 × 29.5 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Brown |
| Style | Coastal |
| Collection | Hendrix |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Americana Modern – Cotton 60 In. Writing Desk
Americana Modern – Denim 56 In. Power Lift Desk (from 23 In. To 48.5 In.) (ame#256t And Lift#200blk)
Boca Corner Table
Corsica Writing Desk
| Weight | 120.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.