Chateau Philippe Workstation Combo File
"*" indicates required fields
Description
Inspired by the best traditional looks, the Chateau Philippe collection is stunning yet elegant fit in any home. Accented by a cognac finish and beautiful bronze finished hardware, the Chateau Philippe collection will make it easy to express your style, your way.
Product Details
| Dovetail Joinery | A construction technique that will ensure long-lasting strength and durability. |
|---|---|
| Drop Front Keyboard Drawer | Keep your desk workspace clean and organized with a convenient pullout keyboard drawer. You have the choice to use for a keyboard or storage. |
| File Drawer | Holds legal or letter sized files. |
| Full Extension, Steel Ball Bearing Drawer Slides | Premium full extension, steel ball bearing drawer slides provide quiet, smooth and reliable drawer function. The low friction steel slides are designed to withstand daily use. |
| Locking File Drawers | Keeping your important documents under lock and key! |
| PVC Lined Drawers | These drawers are lined with a vinyl (PVC) that is durable, heat resistant and easy to clean. |
Additional information
| Dimensions | 24 × 42 × 31 in |
|---|---|
| Brand | Aspen Home |
| Color | Brown/light |
| Detail Color | Cognac |
| Style | Traditional |
| Collection | Chateau Philippe |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Chateau Philippe 64″ Half Ped Desk
Chateau Philippe 72″ Executive Desk Base
Chateau Philippe 72″ Executive Desk Top I3290-300T
Chateau Philippe Cabriole Nightstand
Chateau Philippe Chest
Chateau Philippe Chiffarobe
Chateau Philippe Ck Sleigh Side Rails
Chateau Philippe Door Bookcase
Related products
Americana Modern – Dove Functional File With Power Center
Americana Modern – Dove Workstation With Led Light
Ardent Rolling File
Boca Rolling File
Gramercy Park Lateral File
Provence Lateral File With Finished Back
Pure Modern Functional File
Corsica Lateral File
| Weight | 117.51 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 36 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Corsica & Work Your Way |
| Features | Storage |



Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.