11-229 – Banks Chair
"*" indicates required fields
Description
Product Details
| Material | Maple Solids |
|---|---|
| Back Type | Tufted |
| Seat Type | Loose |
| Seat Fill | Spring Down Medium |
| Notes | Shown in #27 Claridge finish. Skirt options not available. |
| Volume | 25 cft |
| Weight | 72 lb |
| Cartons | 1 |
| Leather | 108 sq.ft. |
| C.O.M. (*) | 7.00 yrd |
Additional information
| Weight | 72 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 30 × 32 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Banks |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.