Harvey Ellis Seven-Drawer Dresser Cherry
Call for Price
Harvey Ellis Door Nightstand
$3,796.00 Original price was: $3,796.00.$2,268.99Current price is: $2,268.99.
Bexley Fabric Chair
"*" indicates required fields
Description
This old-world style has all the benefits of new-world construction. Bexley’s traditional frame features an elegantly curved back, padded rolled arms, and bun feet. Bexley’s plush cushions and extraordinary construction ensure a lifetime of comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bexley |
|---|---|
| Features | Reversible Seat Cushion(s), Nailhead Trim, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 1 square feather with welt (20H x 20W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Standard Nailhead Trim | Antique Gold (E) |
| Nailhead Trim Options | Antique Bronze, Antique Gold, Black Nickel, and Soft Pewter |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 31.10 |
| Carton Weight | 95 lb |
| Product Weight | 95 lb |
| Carton Volume | 31.100 |
| Carton Weight | 95.000 lb |
Additional information
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 49 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bexley |
| Features | Fabric |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Bexley Fabric Chair
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 49 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bexley |
| Features | Fabric |
Bexley Fabric Loveseat
| Weight | 131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 71 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bexley |
| Features | Fabric |
Bexley Fabric Ottoman
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Bexley |
| Features | Fabric |
Bexley Fabric Ottoman
| Weight | 32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 32 × 20 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Bexley |
| Features | Fabric |
Bexley Fabric Sofa
| Weight | 164 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 91 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bexley |
| Features | Fabric |
Bexley Leather Chair
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 49 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Bexley |
| Features | Leather |
Bexley Leather Chair
| Weight | 95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 49 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Black |
| Style | Traditional |
| Collection | Bexley |
| Features | Leather |
Bexley Leather Loveseat
| Weight | 131 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 71 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Traditional |
| Collection | Bexley |
| Features | Leather |







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.