CT6041 – Marley Lounge Chair – P. Flax
"*" indicates required fields
Description
The Marley Lounge Chair combines Mahogany, deep comfort cushions, leather strapping and natural Lampacanay fibers to create a beautiful lounge chair that offers visual appeal from every angle. The arms feature leather strapping detail that comes up from the bottom of the chair and pierces the Mahogany arms. The frame back and seat are wrapped in a brown stained Lampacanay natural fiber and resting inside are plush upholstered back and seat cushions.
Product Details
| Material | Upholstery, Mahogany Solids, Lampacanay |
|---|---|
| Volume | 23 cft |
| Weight | 70 lb |
Additional information
| Weight | 70 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 27.5 × 34 in |
| Brand | Century Furniture |
| Color | Cream |
| Style | Coastal/Tropical (Organic Modern influence) |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.