U Choose Chair -Special Order
$2,608.00 Original price was: $2,608.00.$798.99Current price is: $798.99.
Leather Sling Chair
$2,250.00 Original price was: $2,250.00.$798.99Current price is: $798.99.
Denver Arm Chair
"*" indicates required fields
Description
**Final Sale – All Items are sold as is, no returns unless damaged upon receipt. What a perfect addition to any room! This lovely curved arm chair features a warm oak chestnut finish and is made fashionable by the use of hair on hide upholstery on the scalloped seat. The neutral linen upholstered back is stitch tacked to provide visual interest. When used in pairs, the individual patterning of the hides will demonstrate the truly unique character of this stunning chair.
Product Details
| Item Weight | 33 |
|---|---|
| Materials | Oak, Hair on Hide and Performance Linen Blend |
| Opportunity Buy | YES |
| More info | Design Will Vary |
| Weight Capacity | 250 |
| Arm Height | 25.5in |
| Dimensions | W:25 x D:26 x H:38 |
Additional information
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 25 × 38 in |
| Brand | Furniture Classics |
| Color | Gray |
| Style | Rustic |
| Collection | Denver |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.




Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.