Promenade Table Lamp
Call for Price
D89-3135 - Danny Outdoor Side Table
Call for Price
Devon Fabric Power Rocking Recliner with Power Headrest
"*" indicates required fields
Description
Devon’s profile includes puckered stitching and a tufted back, which provides contrast and style while delivering extreme comfort and relaxation. Feel content while you lean back and rest your feet on the fully padded footrest. A power rocking reclining mechanism lets you rock and change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position, and a dual power button allows you to independently adjust the headrest for custom relaxation.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Rocking | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Collection | Devon |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Nailhead Trim | Black Nickel (D) |
| Nailhead Trim Options | Black Nickel |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 2-5 |
| Carton Volume | 22.845 |
| Carton Weight | 141.000 lb |
| Product Weight | 141 lb |
Additional information
| Weight | 141 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 35 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Rocking |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
You may also like…
Devon Fabric Power Recliner
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Devon Fabric Power Recliner
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Devon Fabric Power Recliner
| Weight | 125 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 34 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Devon Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 35 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Devon Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 35 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Devon Fabric Power Recliner with Power Headrest
| Weight | 139 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 43 × 35 × 41 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Headrest, Power Reclining |
Devon Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 60 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Devon Fabric Power Reclining Loveseat
| Weight | 196 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 60 × 42 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Devon |
| Features | Fabric, Power, Power Reclining |
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.