Dining Essentials - Emily Chair in Espresso
Call for Price
Celeste 5/0 Rhone Panel Bed Headboard
Call for Price
Dunes Swivel Chair
"*" indicates required fields
Description
Embodying richness of earth’s warm tones, the Dunes barrel back swivel chair features a woven fabric in mottled tones of white, cocoa, and rust. Resting on a plinth swivel base in dark walnut stained oak.
Product Details
| Dimensions | 33 W X 32 H X 30 D (in) |
|---|---|
| UPC Number | 792977238424 |
| Weight | 66 lbs |
| Arm Height | 28 |
| Fabric Abrasion Rating | ASTM D4157 50000 Cycles |
| Fabric Clean Code | SW – Water or Solvent |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Seat Height | 18 |
Additional information
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 33 × 32 in |
| Brand | Uttermost |
| Color | Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Dunes |
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Paula Deen by Studio C Chairs
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |





Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.