Ellery Leather Roll Arm Chair
Leather roll arm chair with classic club-chair lines, a removable box seat and semi-attached pillow back, customizable in your preferred cushion feel and leather.
"*" indicates required fields
Bassett’s Ellery Leather Roll Arm Chair invites you to enthrone yourself in modern majesty. The sloping roll arms show off classic club chair genes while framing a removable box seat and semi-attached pillow back. Choose the comfort level of your cushions and wrap the whole chair in your choice of fine leather for a custom fit to you and your home. The refined pleasure of this chair is enhanced further when paired with itself or a matching Ellery Ottoman – let Ellery beckon you to relaxation every day.
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 37.5 × 36 in |
| Brand | Bassett Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Star Dust |
| Style | Traditional |
| Collection | Ellery |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Related products
Collins Fabric Chair
| Weight | 123 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 48 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Collins |
| Features | Fabric |








Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.